środa, 9 stycznia 2008

Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór położony jest we wsi wsi Ujazd, leżącej kilkanaście kilometrów od Opatowa. Na niewysokim wzniesieniu spoczywają tam mury zamku należącego do zamożnego rodu Ossolińskich. Za czasów swojej świetności, ów pałac magnacki przewyższał swoją wielkością nawet zamek Królewski w Warszawie.

Aktualnie podziwiać można jedynie ruiny tego zamczyska kryjące za sobą tajemniczość i wzbudzające zaciekawienie.

A teraz trochę o historii zamku. Został on wybudowany na zlecenie możnowładcy Krzysztofa Ossolińskiego. Był on ówczesnym wojewodą sandomierskim i bratem kanclerza Jerzego. Projektantem tego zamczyska został wybrany Wawrzyniec Senes - architekt szwajcarski osiadły w Polsce. Krzysztof kazał mu zaprojektować zamek tak, aby liczba wież był równa liczbie pór roku, liczba dużych sal równa liczbie miesięcy w roku, liczba pokoi równa liczbie tygodni w roku oraz liczba okien równa liczbom dni w roku. Życzył sobie również, aby w podziemiach zamku znajdowały się stajnie z marmurowymi żłobami oraz potężnymi lustrami. Tam też miały przebywać śnieżnobiałe konie. Na suficie z kolei, magnat zażyczył sobie wybudowania akwarium, w którym miały się znajdować egzotyczne ryby. Zamek mimo znajdujących się w niej luksusów miał pozostać, niezdobytą, bezpieczną twierdzą chronioną grubymi, wysokimi murami.

Po upływie kilkunastu lat, w roku 1644 życzenie magnata zostało spełnione. Zamek rzecz jasna zachwycał i wprawiał w osłupienie swoim bogactwem. Nazwa zamku Krzyżtopór wzięła się stąd, że herb rodu Ossolińskich, czyli krzyż i topór został wykuty z marmuru w wysokiej bramie zamku.

Sponsor zamku zmarł w rok po jego ukończeniu, a cały zamek przeszedł w spadku na syna - Baldwina, który zginął w czasie bitw pod Zborowem cztery lata później. W czasie potopu szwedzkiego następny właściciel zamku wpuścił Szwedów dobrowolnie. Ci zamek porządnie zdewastowali. I tak zamczysko rok po roku niszczało, aż po dziś dzień. Ciągle jest jednak co podziwiać, a Krzyżtopór jest jedną z najbardziej znanych atrakcji województwa świętokrzyskiego.

wtorek, 8 stycznia 2008

Noclegi w Górach Świętokrzyskich

Znasz jakieś ciekawe miejsce noclegowe, warte polecenia lub oferujesz noclegi w Górach Świętokrzyskich i chcesz, aby dowiedziało się o nim więcej osób?

Możesz dodać komentarz w tym poście ze swoją ofertą oraz adresem i dodatkowymi atrakcjami turystycznymi, które są w pobliskiej okolicy. To wszystko oczywiście bez żadnych opłat, liczy się jedynie rzetelna i sprawdzona informacja. Zachęcam do zamieszczania swoich wpisów z ofertą noclegu. Pierwsze wpisy będą na początku listy, więc nie zwlekaj aż zrobią to inni. Pierwsze miejsce w komentarzu to większa szansa na przeczytanie Twojej oferty lub propozycji.

Najciekawsze propozycje noclegów w Górach Świętokrzyskich zostaną wyróżnione na początku tego postu. Odwiedziłaś/eś miejsce noclegowe ulokowane w ciekawym miejscu podziel się tą cenną informacją właśnie tutaj i teraz za darmo.

Gdzie szukać noclegów? Ciekawe miejsca w sieci poświęcone świętokrzyskim noclegom
Noclegi-Swietokrzyskie.pl - największa baza noclegowa województwa świętokrzyskiego.
SwietokrzyskieNoclegi.com - serwis z ofertami noclegów, z województwa świętokrzyskiego.
Góry Świętokrzyskie noclegi - Agropodzamcze - Noclegi nieopodal zamku królewskiego Chęcinach.

Jaskinia Raj

O jaskini Raj słyszał chyba każdy w Polsce. Na tle innych jaskiń wyróżnia ją wspaniała i swoista szata naciekowa tworząca wewnątrz niej bajeczny klimat. W pobliżu jaskini Raj znajduje się uboga jaskinia Piekło odkryta i nazwana wcześniej niż Raj. Nazwa Raj - jest zasługą przepięknego wnętrza jaskini. Krążą również legendy, iż wieki temu ludność wszelakie zwykłe groty skalne i pieczary nazywała piekłami, stąd nazwa jaskini Raj, która jest przecież przeciwieństwem piekła.

Wewnątrz można podziwiać takie nacieki skalne jak stalagmity (wyrastające od dna jaskini krasowej ku górze), stalaktyty (sople wyrastający od stropu jaskini krasowej) i stalagnaty (połączenie stalagmitu ze stalaktytem widoczne w postaci słupa skalnego) . Rozwój tych wytworów skalnych trwał niebagatelne 100 tysięcy lat, więc z pewnością jest co podziwiać. W jaskini Raj odkryto również ślady obecności człowieka sprzed 50 - 60 tys. lat. Byli to oczywiści neandertalczycy zamieszkujący jaskinię chroniąc się tym, samym od chłodu epoki lodowcowej. Znaleziono ich narzędzia skalne, którymi się posługiwali oraz broń (siekierki, oszczepy etc. ) Odkryto również szczątki pradawnych zwierząt takich jak mamut czy prażubr.

Temperatura we wnętrzu jaskinia jest zazwyczaj stała i wynosi około 1 stopień Celsjusza.
Jaskinia Raj jest dostępna do odwiedzenia od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00 (ostatnie grupa zwiedzających wchodzi o godzinie 16:45). Grupy maksymalnie 15 osobowe wchodzą co 15 minut. Przed wybraniem się do jaskini warto dokonać wcześniejszej rezerwacji ze względu na duże zainteresowanie (zwłaszcza w sezonie). Jest to w końcu sztandarowa atrakcja Gór Świętokrzyskich, więc nic w tym dziwnego. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu tel. (41) 346-55-18 (najpóźniej jeden dzień przed planowaną wizytą). Warto wiedzieć, że w poniedziałki jaskinia Raj jest nieczynna, a w bieżącym roku można ją zwiedzać od 15 stycznia do 15 listopada. Takie ograniczenie jest skutkiem decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, w celu ochrony szaty naciekowej.

Cennik jaskini Raj:

10 kwiecień - 28 październik 13,50 zł
pozostały okres
9,00 zł
dla dzieci poniżej 4 lat wstęp wolny